Zabiegi wykonywane przez chirurga naczyniowego

Lekarze wykonujący operacje muszą posiadać duże doświadczenie, szczególnie jeśli zabiegi obejmują zakres układu krwionośnego. Na co trzeba zwrócić uwagę poszukując dobrego specjalisty i jakie czynności wykonuje chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy – kiedy konieczna jest operacja?

Nowoczesna medycyna posiada coraz lepsze metody i gwarantuje wyleczenie nawet niezwykle trudnych schorzeń. Operacjami najczęściej wykonywanymi przez chirurga naczyniowego są te dotyczące choroby zakrzepowej, przepukliny oraz owrzodzeń żylnych, czyli związanych z zamknięciem światła żył i tętnic. Choroby takie pojawiają się szczególnie po pięćdziesiątce, a także u osób lubiących używki i tłuste jedzenie. Największe szkody wyrządza tytoń, spożywanie dużej ilości cukru, siedzący tryb życia.

Jakiego rodzaju metody wykorzystuje chirurg naczyniowy

Pacjenci cierpiący na tętniaki aorty najczęściej poddawani są operacjom wykonywanym nieinwazyjnymi metodami. Najpopularniejsze operacje to embolizacja i skleroterapia. Termoablacja to metoda z użyciem niewielkiej elektrody, stosowana przy terapii naczyń hemoroidalnych. Bardzo pomocna jest też skleroterapia, zwłaszcza w leczeniu tzw. teleangiektazji. Chirurgia naczyniowa bazuje na nieinwazyjnych technikach, niemniej jednak zawsze weryfikujmy przede wszystkim wiedzę i umiejętności chirurga, który będzie wykonywał wszystkie czynności. Pamiętajmy też o rekomendacjach innych pacjentów. Najbardziej prestiżowe kliniki z zakresu chirurgii naczyniowej to Kraków, Białystok i Wrocław.