Zabieg laparoskopowego usuniecia nadnerczy – Szpital Skawina

Nadnercza to typ parzystego narządu, umiejscowionym na górnym biegunie nerek. Jeśli chodzi o budowę i pełnione funkcje, nadnercza dzielimy na dwie części – rdzeń oraz korę. Każda z nich ma przypisane inne funkcje. Kora nadnerczy jest odpowiedzialna za syntezę i produkcję hormonów sterydowych – aldosteron i kortyzol. Rdzeń steruje syntezą adrenaliny i noradrenaliny. Tak jak wszystkie inne narządy naszego ciała, również nadnercza są narażone na różnorakie dysfunkcje. Do najczęstszych chorób należą zespół Cushinga, gruczolaki, przerosty nadnerczy oraz rzadko nowotwory.

Jak rozpoznać dysfunkcje nadnerczy?

Laparoskopowe usunięcie nadnerczy inaczej adrenalektomia zalecana jest przy rozwoju gruczolaka nadnerczy, który prowadzi do różnych zaburzeń, np.: do zespołu Cushinga, który polega na nadmiernym wydzielaniu hormonu – kortyzolu. Ta dysfunkcja objawia się m.in.: zaburzeniem miesiączkowania, zwiększeniem wagi, cukrzycą czy nadciśnieniem. Innym powodem do usunięcia nadnerczy jest guz chromochłonny, produkujący noradrenalinę i adrenalinę. Rzadko spotykaną przyczyną jest rak nadnerczy.

Na czym polega laparoskopowe usunięcie nadnerczy?

Zabieg laparoskopii jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Lekarz robi nieduże nacięcia w ścianie pleców lub brzucha, następnie wprowadza przez nacięcia kamerę oraz specjalistyczne narzędzia laparoskopowe. W celu maksymalnej widoczności narządów, przez powłoki brzuszne wprowadza się dwutlenek węgla. Następnie, lekarz odnajduje żyłę i tętnicę nadnerczową, które są podwiązywane i na końcu usuwane. Operacja polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej albo w boczną część pleców przyrządów laparoskopowych i kamery. Proces ten zachodzi dzięki niedużym nacięciom. Wprowadzona przez nie kamera daje dobrą widoczność wnętrza. Dzięki niej, specjalista ma pełny obraz wnętrza jamy brzusznej na ekranie. Pozostałe narzędzia są przeznaczone do tego aby chwycić dokładnie nadnercza i je bezpiecznie usunąć. Zazwyczaj usuwa się cały gruczoł nadnercza.

Niewątpliwie, dużą zaletą laparoskopowej operacji nadnerczy jest zmniejszenie dyskomfortu oraz bólu pooperacyjnego. Istotne jest również to, że, pacjent krócej przebywa w szpitalu i w szybszym tempie dochodzi do normalnego funkcjonowania.