Tarczyca jest jednym z nadrzędnych narządów wydzielających istotne dla zdrowia człowieka hormony. Dba o przemianę materii, działanie układu krwionośnego, autonomicznego, poprawną aktywność umysłu. Niestety w dzisiejszych czasach wskaźniki zachorowalności na poważne schorzenia tarczycy są zatrważające.
Usunięcie tarczycy grozi co 3 Polakowi
Szacuje się, że 1/3 Polek skarży się na schorzenia tego kluczowego narządu. Najczęściej rozpoznawane bolączki to nadczynność, wole obojętne, zapalenie tarczycy. U 20-letnich pań, u których zdarzają się nieraz również rakotwórcze guzy w tym gruczole, podatność na te schorzenia jest zdecydowanie częstsza. W takim wypadku nieuchronna jest operacja tarczycy, aby nie doszło do błyskawicznego postępu choroby. Trzeba przyznać, że niejednokrotnie podobne zabiegi kończą się usunięciem tarczycy, co zapowiada łykanie sztucznych związków tarczycy już do końca życia.
Ustrzeż się przed operacją tarczycy – metody ujawniania dolegliwości tego gruczołu
Sprawdzenie wielkości hormonu tyreotropowego we krwi jest podstawowym badaniem jakie konieczne jest do zweryfikowania schorzenia tarczycy. Testy hormonów może przeprowadzić nawet lekarz pierwszego kontaktu. W sytuacji oznaczenia wskaźnika hormonu tyreotropowego podwyższonego ponad 3 – konieczna jest opinia endokrynologa. Doktor poleca w takim wypadku zapisać się na badania radioizotopowe tego gruczołu, których zadaniem jest skontrolowanie nieprawidłowości gruczołu oraz jego kształtu.
Kiedy usunięcie tarczycy jest koniecznością
Jeśli test wykaże niepokojące ogniska zapalne – operacja tarczycy będzie niezbędna. W razie wykrycia guzków złośliwych chirurg może zdecydować o usunięciu tarczycy (całego narządu, jednej strony bądź płatu z cieśnią). Zabieg prowadzony jest przy asyście anestezjologa, a zaraz po nim poddawanemu terapii zaleca się nie wykonywać ciężkich prac aż do zagojenia się rany. W profilaktyce chorób tarczycy ważna jest zbilansowana dieta, obfitująca w jod i kwasy omega 3 i 6.