Medycy są zgodni – porty naczyniowe to jedna z najważniejszych zmian w lecznictwie. Sprawiły, że zniknęły dolegliwości chorych leczonych poprzez wstrzykiwanie medykamentów, a personel szpitala rzadziej obserwuje uboczne skutki wenflonów. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy warto się na nie zdecydować?
W jakich przypadkach należy wybrać porty naczyniowe?
Bardzo często używa ich onkologia – aplikowane chorym leki mogą źle działać na tkankę ich naczyń krwionośnych, a porty naczyniowe w dużej mierze zmniejszają podobne problemy. Nierzadko medycy sięgają po nie również w terapii hemofilii oraz bólu przewlekłego – w takich chorobach potrzebne jest regularne wykonywanie wkłuć – a te można wymienić na lepsze dla chorego porty naczyniowe.
Co dają porty naczyniowe?
Chorzy posiadający porty naczyniowe mogą wygodnie funkcjonować – w odróżnieniu od tradycyjnych wkłuć, nie wystają z naczyń krwionośnych i nie przedostają się przez nie zanieczyszczenia. Porty naczyniowe pozwalają również na wyeliminowanie dolegliwości związanych z dożylną aplikacją wykazujących skutki niepożądane środków – dzięki nim są one doprowadzane od razu do żyły głównej.
Czyszczenie portów naczyniowych
Pacjenci mający porty naczyniowe nie mogą zapominać o ich regularnym czyszczeniu – także, jeśli port port jest aktualnie nieużywany. Do czyszczenia portu służą preparaty zawierające sole, heparynę oraz związki bakteriobójcze.