Polipy jelita to uwypuklone zmiany na błonie śluzowej, które kształtem mogą nasuwać na myśl skojarzenia z balonikami. Biorąc pod uwagę niektóre przypadki, polipy narastają i znikają bez konieczności interwencji medycznej, w pozostałych casusach rozrastają się. Zazwyczaj są bezobjawowe wiele dni. Nierzadko zdajemy sobie sprawę z ich istnienia dopiero wówczas, kiedy wywołają wycieki krwi z odbytu.
Usunięcie polipa jelita – jak przebiega rozpoznanie przed operacją
Zlokalizowania polipów zazwyczaj dokonuje się przypadkiem w trakcie badania radiologicznego. Polipy zlokalizowane poza jelitem grubym to w większości przypadków niegroźne zmiany, które nie wprowadzają ryzyka większych konsekwencji. Natomiast te, które umiejscowią się w strefie jelita grubego, posiadają jednak tendencję do zezłośliwienia, a później przekształcenia się w nowotwór. Dlatego właśnie zwykle podejmuje się decyzję o ich likwidacji. Jest to także dowodem na to, że odpowiednio częste wizyty u lekarza pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemności w następnych latach.
Sposoby usunięcia polipa jelita
Pozbycia się polipa dokonuje się stosując różne zabiegi w zależności od jego rozmiarów. Niewielkie zmiany możemy zlikwidować podczas kolonoskopii, te większe rodzą konieczność interwencji chirurgicznej. Skutkiem właściwie wykonanego zabiegu jest kompletne pozbycie się problemu z ciała pacjenta. Jako iż nie zapobiega on jednak powstawaniu następnych zmian na śluzówce, zaleca się systematyczne stawanie do kontroli poprzez kolonoskopię, co około 2 lata.