Przepuklina. Czym jest? Jak leczyć?

Przepuklina jest jednym z najpoważniejszych schorzeń. Pomimo tego często lekceważymy jej początkowe symptomy, umożliwiając jej rozwinięcie. To zaś może owocować poważnymi komplikacjami, w niektórych sytuacjach stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Przepuklina to przedostanie się tkanek z jamy ciała, wskutek czego zwiększa się ryzyko wystąpienia poważnych infekcji. Najczęściej obserwowana jest na udzie, ale potrafi pojawić się również w jamie brzusznej oraz klatce piersiowej. W razie jej zauważenia musimy bezzwłocznie wybrać się do lekarza, a ten wybierze właściwe, efektywne leczenie.

Przyczyny wystąpienia przepukliny

Przepuklina najczęściej jest skutkiem za dużego przeciążenia – pojawia się na przykład przy dźwiganiu masywnych przedmiotów. Często zaś powody jej pojawienia się są całkowicie inne – może to być za mały poziom kolagenu, wskutek czego osłabione są tkanki podtrzymujące narządy brzucha. Niebezpieczeństwo wystąpienia przepukliny zwiększa się z wiekiem, zatem najbardziej narażeni są starsi chorzy, chociaż nierzadko notuje się ją także u maluchów – zwłaszcza niemowląt.

Przepuklina – co robić?

Leczenie przepukliny powinno być rozpoczęte bezzwłocznie i być nadzorowane przez sprawdzonego specjalistę. Współczesne techniki są o wiele efektywniejsze od tych wykorzystywanych przed laty oraz zapobiegają objawom niepożądanym. Miast zszywać błony pacjenta, w okolicy przepukliny wkłada się odpowiednie siatki, a te umożliwiają zmniejszenie napięcia i jednocześnie zażegnanie ryzyka ponownego pojawienia się tej dolegliwości.