Profesjonalni szoferzy przed zaczęciem pracy zobowiązani są odbyć odpowiednie badania psychomotoryczne. Jest to ważne zwłaszcza, jeśli ich praca wiąże się z przewozem osób oraz materiałów uznanych za szkodliwe dla środowiska. Badania kierowców są obowiązkowe dla posiadaczy prawa jazdy kategorii C, D oraz E. Jak takie badania wyglądają? W jaki sposób się do nich przygotować?
Od czego zaczynają się badania kierowców?
Pierwsza część badania kierowców polega na przeprowadzeniu rozmowy z kandydatem. Prowadzący może w ten sposób stwierdzić, jak bardzo zmęczony jest ubiegający się o uprawnienia oraz jakie mam samopoczucie. W tej części specjalista instruuje także kierowcę o tym, co go czeka – dzięki temu minimalizuje się poziom stresu.
Kolejna część badania kierowców
Potem przyszły kierowca musi uzupełnić dostarczony mu formularz. Znajdzie w nim pytania, za pośrednictwem których specjalista oceni, jak sprawnie kontroluje nerwy oraz jak reaguje na niespodziewane trudności. Badanie pozwala także określić, jak rozwinięte są umiejętności interpersonalne kandydata – a to przecież ma ogromny wpływ na jego zachowanie na jezdni.
Na jakich urządzeniach wykonuje się badania kierowców?
Końcowym etapem badania kierowców są testy wykonywane na specjalistycznych urządzeniach. Wykorzystuje się je w celu sprawdzenia refleksu kierowcy oraz adekwatności reakcji na trudności, które mogą spotkać go na drodze. Wśród narzędzi wykorzystywanych podczas badań, wymienić należy zwłaszcza miernik czasu reakcji, a także aparat Piórkowskiego.
Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: 608 315 680
E-mail:
[email protected]