Operacja guzów piersi – jakie mamy możliwości

Operacja piersi jest często najszybszym środkiem na pokonanie niebezpiecznych dolegliwości gruczołu sutkowego. Do najczęstszych schorzeń gruczołu sutkowego zaliczają się zarówno te złośliwe, jak i w pełni wyleczalne guzy piersi, takie jak cysty. Przekłamaniem jest, że choroby te dotyczą tylko Polek po 55 roku życia. Z podobnymi dolegliwościami natury zdrowotnej nierzadko walczą nawet 25-latki.

Ustrzeż się przed operacją piersi – metody ujawniania schorzeń gruczołu sutkowego

Kluczowe testy, jakie możemy zrobić, żeby rozpoznać nowotwór gruczołu sutkowego, to proste techniki dotykowe. Wskazana jest też metoda USG, która zapewnia wykrycie rosnących torbieli. Powtarzajmy sobie, że rak to nie koniec świata, a operacja piersi może uratować nam życie. Najistotniejsze jest błyskawiczne rozpoznanie groźnych zmian, żeby można było skutecznie zapobiec przerzutom złośliwych zmian. Testy profilaktyczne umożliwiają rozpoznanie ciężkiej choroby, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Operacja piersi – technika breast conserving vs amputacja całego gruczołu

Dawniej uważało się, że wyłącznie tzw. ekstyrpacja gruczołu jest środkiem będącym w stanie zwalczyć groźną chorobą. Wycięcie całego organu wraz z przystającymi węzłami chłonnymi oznacza niestety dla pacjentek ogromny szok. Maleje samoocena, następują problemy z aprobatą nowego stanu rzeczy. Dlatego też coraz częściej przeprowadza się tzw. operacje breast conserving, które charakteryzują się wycięciem jedynie części zaatakowanej nowotworem piersi. Nie są poddawane amputacji węzły chłonne. Metoda BCT jest stosowana zwłaszcza wtedy, gdy zmiana nie powiększa się powyżej 2 centymetrów, a po jej zrobieniu nieodzowna staje się uzupełniająca kuracja. Przeważnie onkolodzy po takiej operacji piersi wdrażają chemioterapię. W sytuacji niezłośliwych guzków (typu cysty lub zwłóknienia tkanki), które są obecne najczęściej u 20-letnich pacjentek, stosowane jest chirurgiczne zlikwidowanie zmiany chorobowej, odbywające się w gabinecie onkologicznym.