O czym świadczy niedrożność jelit

Choć nierzadko bywa bagatelizowana czy mylona ze zwykłym zatwardzeniem, niedrożność jelit potrafi mieć naprawdę nieprzyjemne konsekwencje. O fakcie, że nie jest to zatwardzenie, chory wie już, gdy zauważa objawy groźniejsze niż trudności z wydaleniem kału. Lekceważenie początkowych objawów to duży błąd, bo niedrożność jelit może być związana z innymi niebezpiecznymi schorzeniami, a sama nieraz skutkuje śmiercią chorego. Jak tego się ustrzec? Jak rozpoznać niedrożność jelit? Jak wygląda leczenie tej dolegliwości?

Jak stwierdzić niedrożność jelit?

Najistotniejszym objawem niedrożności jelit są problemy z wypróżnieniem. Prawie za każdym razem występują z nimi bóle brzucha, które wraz z postępami choroby się wzmagają. Chory z tą chorobą zazwyczaj wymiotuje – z początku treścią żołądka, później jelita grubego o wyraźnym zapachu kału. W terminalnym okresie niedrożności jelit pacjent miewa również wzdęty brzuch. Nie wolno bagatelizować tych objawów – mogą okazać się wszak skutkiem przebytych zabiegów, zapętlenia jelita lub nawet guza.

Jak leczy się niedrożność jelit?

Choremu z niedrożnością jelit kategorycznie nie możemy podawać leków na przeczyszczenie – to jedynie pogorszy sytuację. Nie powinniśmy poza tym stosować gorących okładów. Jeżeli stwierdzimy tę dolegliwość, musimy jak najszybciej poprosić o pomoc specjalistę, gdyż jedyną techniką jej kuracji jest zabieg chirurgiczny. Do pojawienia się lekarza możemy natomiast położyć mokry kompres, bo ten trochę ograniczy ból.