Zdiagnozowanie schorzeń jelita cienkiego sprawiało niegdyś znaczne problemy. Efektywną techniką była jedynie enteroskopia śródoperacyjna, która jednak miała wiele wad. Dlatego bardzo ważnym odkryciem okazało się wynalezienie nowej techniki diagnozowania i leczenia schorzeń tego fragmentu przewodu pokarmowego – enteroskopii dwubalonowej. Jej wynalazcą jest Hironori Yamamoto, który pierwszy raz użył jej na początku XX stulecia. Czemu okazało się to tak istotne? Jak przebiega taki zabieg? W jakich przypadkach enteroskopia będzie pomocna?
Enteroskopia – na czym się opiera?
Wykorzystanie zwykłej enteroskopii w badaniu schorzeń jelita cienkiego było źródłem sporych problemów – ten narząd bardzo wszak się zapętla. Enteroskopia dwubalonowa likwiduje takie problemy, gdyż instrument jest stabilizowany dwoma balonami, przez co lekarz może obejrzeć nawet ukryte miejsca. Instrument jest wkładany do organizmu pacjenta poprzez usta, zatem zbędne okazuje się cięcie. Stosuje się zaś narkozę, tylko w pojedynczych przypadkach zastępując ją lekami uspokajającymi.
Atuty enteroskopii
W odróżnieniu od enteroskopii śródoperacyjnej, ta metoda jest w stu procentach bezpieczna. Ze względu na fakt, że umożliwia uzyskanie obrazu układu pokarmowego w czasie rzeczywistym oraz wzięcie próbki śluzówki jelita, jest szczególnie przydatna w rozpoznawaniu różnych chorób. Jest wykorzystywana w diagnozowaniu krwawień z przewodu pokarmowego, polipowatości oraz w czasie kuracji miejscowej.