Nauka pływania dla niemowląt– zalety ćwiczeń w wodzie

Każdy rodzic chce dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze, dlatego dobrze jest zacząć wspomaganie rozwoju niemowlęcia możliwie jak najwcześniej. Doskonale do tego zadania nadaje się pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla niemowląt cieszy się coraz większą popularnością. Ale czy przynosi to jakieś pożytki? Od jakiego wieku można z dzieckiem zacząć uczęszczać? Spróbujemy odpowiedzieć na te zagadnienia.

Nauka pływania dla niemowląt – kiedy ją zacząć?

Naukę pływania dla dzieci, której oferty odszukamy bez problemów w znacznej części wielkich miast takich, jak Kraków, Warszawa czy Lublin, można rozpocząć się już w trzecim miesiącu życia pociechy. Konieczna jest jednak wcześniejsza konsultacja z pediatrą, który powinien potwierdzić, że w przypadku danego dziecka nie występują żadne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko doskonałą zabawę dla pociechy, ale również wspiera jego właściwy rozwój. Zajęcia w basenie wzmacniają układ krążenia i układ oddechowy, stymulują też rozbudowę układu mięśniowego i uczą maluchy świadomości własnego ciała. Skutecznie odciążają także układ kostno-stawowy, co w późniejszym czasie ma szczególne znaczenie przy nauce raczkowania i chodzenia. Ponadto pływanie wyostrza celowość ruchów oraz spostrzegawczość, gdyż w trakcie ćwiczeń prowadzone są różnorodne zabawy, które mają korzystny wpływ na koordynację oko-ręka. Zalicza się do nich chociażby łapanie zabawki unoszącej się na powierzchni wody. Ćwiczenia odbywające się w grupie rówieśniczej to również korzystny wpływ na rozwój społeczny oraz emocjonalny dziecka. Z kolei pływanie z rodzicami zapewnia poczucie bezpieczeństwa, umacnia więź emocjonalną oraz pomaga budować zaufanie.

Nauka pływania dla niemowląt – liczy się doświadczony instruktor

Nauka pływania dla dzieci będzie w pełni efektywna i bezpieczne tylko wówczas, gdy będzie odbywać się pod okiem doświadczonych instruktorów. Warunkiem jest zdobycie przez nich stosownego wykształcenia pozwalającego na prowadzenie ćwiczeń ruchowych w wodzie z maluchami.