Dawniej uszkodzenie zęba oznaczało użycie protezy lub nie zawsze ładnych koron wykonanych ze złota. Obecnie jednak medycyna uczyniła ogromny postęp, a pacjenci, którzy z różnych powodów utracili uzębienie nie muszą korzystać z opisanych technik. Od kilkunastu lat ogromnym zainteresowaniem cieszą się bowiem korony porcelanowe, które przypominają naturalne uzębienie, a przy tym są bardziej funkcjonalne niż protezy, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wpływ cukrów oraz mnóstwo potencjalnych zagrożeń. W jakich przypadkach więc najlepiej postawić na wykonanie korony porcelanowej? Jakie rodzaje koron wykonują protetycy? Komu to powierzyć, aby ustrzec się potencjalnych problemów?
Rodzaje koron porcelanowych
Korona porcelanowa bywa wykonana na pozostałości uszkodzonego zęba lub implancie wkręconym w dziąsło. Na pierwszy typ korony stawiają zazwyczaj pacjenci z ułamanymi zębami lub zmagający się z dużą próchnicą. Należy jednak pamiętać, że korona porcelanowa powinna być założona na korzeniu, który jest całkowicie martwy. Kolejny typ korony porcelanowej bywa stosowany u pacjentów po wyrwaniu chorego zęba, a zatem powinien być mocowany zarówno na implancie z metalu, jak i porcelanowym.
Korona porcelanowa – jaki lekarz wykona?
Korona porcelanowa, jak przed momentem wspomnieliśmy, jest bardzo wytrzymała. Aby jednak mieć szansę skorzystać z jej plusów, powinniśmy znaleźć stomatologa, który ją właściwie założy. Wydaje się to łatwe, jednak w internecie przeczytamy mnóstwo komentarzy zawiedzionych pacjentów. Jak więc uniknąć niemiłych niespodzianek? W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy danego stomatologa rekomendują poprzedni pacjenci. Poza tym powinniśmy sprawdzić także, jaki sprzęt wykorzystywany jest w danym gabinecie stomatologicznym – dostępność nowoczesnych akcesoriów zapewnia bezbolesny zabieg i wysoką żywotność korony porcelanowej.