Kilka słów o oddziale chirurgii

Dzisiejsze oddziały chirurgii – w Krakowie czy innych miastach Polski – są doskonale wyposażone w specjalistyczną aparaturę.

Jakiego rodzaju procedury wykonuje się na oddziale chirurgii?

Operacje związane z układem krążenia klasyfikujemy do niezwykle złożonych. Transplantacje zastawek, chelatacja żył, implantacja sztucznej zastawki aortalnej to wysoce niebezpieczne operacje, podejmowane na oddziałach chirurgii krajowych placówek leczniczych. Gałęzią nauki, która rozwija się bardzo dynamicznie, jest także chirurgia związana z rakiem. Czuwa nad prawidłową diagnostyką m. in. nowotworów kości, jelita grubego, czerniakiem złośliwym. Ponadto wiele oddziałów chirurgii, zlokalizowanych w Krakowie czy Gdańsku, wykonuje zabiegi sprzętem pozwalającym na amputację gruczołu piersiowego z jego równoczesnym przywróceniem.

Co oferują rodzime oddziały chirurgii?

Nie zapominajmy o tym, że rodzime oddziały chirurgii zatrudniają światowej klasy chirurgów, którzy regularnie przeprowadzają karkołomne zabiegi. Polscy specjaliści niejednokrotnie wprowadzili w zdumienie swoich zagranicznych kolegów, realizując na przykład historyczne zabiegi neoruchirurgiczne. Chirurgia onkologiczna również jest na światowym szczeblu, doskonali się laparoskopia, czyli prekursorska metoda usuwania na przykład torbieli jajnika. Polki chorujące na raka piersi mają szansę skorzystać z zabiegów tzw. oszczędzających. Chirurgia onkologiczna rozwija się niesamowicie prężnie, a oddziały chirurgiczne funkcjonujące w kraju (Kraków, Warszawa, Szczecin), wykonują pionierskie zabiegi.