Mimo że zjawisko braku jedzenia zostało w znacznym stopniu wyeliminowane, mnóstwo osób zmaga się stale z niedożywieniem. Najczęściej okazuje się ono rezultatem najróżniejszych chorób, między innymi bulimii lub raka. Niedożywienie objawia się nie tylko obniżeniem masy ciała, ale także obniżeniem odporności, trudnościami ze skupieniem i depresją. Jak z nim walczyć? Oczekiwane skutki przynosi najczęściej odpowiednio skomponowana dieta, jednak niekiedy potrzebne okaże się leczenie niedożywienia wykorzystujące żywienie dożylne.
ABC leczenia niedożywienia
W leczeniu niedożywienia największe znaczenie ma właściwa dieta. Musi ona obejmować zarówno jedzenie optymalnych ilości pożywienia, jak i ich odpowiednie zoptymalizowanie. Specjaliści odradzają spożywanie zbyt dużych dań – lepiej bowiem jeść mniej, lecz częściej, bo przez to układ trawienny będzie mógł całkowicie je przetrawić. Rekomendowane jest także spożywanie dań lekkich – system pokarmowy przy niedożywieniu nie jest wszak bardzo wydajny.
Prędko podjęte leczenie niedożywienia
Leczenie niedożywienia powinniśmy zacząć zaraz gdy stwierdzimy pierwsze jego objawy. Za późno podjęte leczenie niedożywienia skutkuje niestety rozmaitymi niebezpiecznymi chorobami, z których warto wspomnieć między innymi niedokrwistość, łamliwość kości czy upośledzone bliźnienie się ran. W ekstremalnych przypadkach niedożywienie może nawet skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub zgonem – nie warto zatem ignorować jego objawów.
Recomed