Guz odbytnicy – nie czekaj

600,000 zgonów każdego roku to wystarczający powód, by nie lekceważyć guza jelita grubego. Mimo że jest uznawany za chorobę ludzi po 70 roku życia, to czasem dotyka też młodszych chorych. Fakt, czy będzie wyleczony, zależy zwłaszcza od chwili rozpoznania. Jeśli zostanie stwierdzony we pierwszym stadium, szanse na wyleczenie będą duże. Jeśli zaś guz odbytnicy będzie rozpoznany w późniejszym stadium, chory może nie przeżyć. Warto więc dowiedzieć się, po czym go rozpoznać i bezzwłocznie udać się do lekarza.

Objawy guza odbytnicy

Guz odbytnicy zwykle daje o sobie znać krwawieniami z układu trawiennego. U więcej niż połowy pacjentów zauważalne są poza tym bóle brzucha, które rosną razem z postępami schorzenia. Pacjenci często bardzo prędko tracą wagę, jedna trzecia wśród nich zmaga się także z anemią. Objawem guza odbytnicy okazuje się także wysoka temperatura, brak apetytu i niedrożność jelit. Po zaobserwowaniu takich objawów, bezwzględnie powinniśmy udać się do medyka, który wykona odpowiednie badanie, by potwierdzić diagnozę.

Terapia guza odbytnicy

W pierwszym okresie choroby osiągalne jest wyleczenie guza odbytnicy przez jego operacyjne wycięcie. Kiedy nowotwór jest już rozwinięty, lekarz powinien usunąć odbytnicę oraz zrobić stomię. W leczeniu raka odbytnicy ważna jest chemioterapia, która stosowana jest w szczególności u pacjentów z rozsiewami. Radioterapia znajduje zastosowanie tak w początkowym stadium nowotworu, jak w fazie paliatywnej.