Diagnoza – usunięcie nadnerczy

Nadnercza to małe narządy znajdujące się nad nerkami. Wydzielanie hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu to ich najważniejsza funkcja. Prześledźmy, w jakich sytuacjach wymagane są operacje nadnerczy.

Przy których chorobach wykonuje się usunięcie nadnerczy?

Do najbardziej powszechnych dolegliwości nadnerczy zaliczamy zespół Conna, pheochromocytomę i zespół Cushinga. Zalecamy konsultację u dobrego lekarza, kiedy zauważymy alarmujące objawy, takie jak huśtawki nastrojów, nagłe osłabienie wzroku, zwiększona potliwość ciała lub kołatanie serca. Żeby wykryć chorobę wymagającą usunięcia nadnerczy, obowiązkowo wykonuje się kompleksowe badania krwi, których celem jest oznaczenie stężenia hormonów takich jak kortyzol, androgeny, czy katecholamin. Doktor zleci również przeprowadzenie USG.

Jak przebiega usunięcie nadnerczy

Nowoczesna medycyna wykonuje wziernikowe usunięcie nadnerczy. Inna nazwa tego zabiegu to adrenalektomia. Technika nie jest bolesna, a zasadza się na włożeniu do przestrzeni zaotrzewnowej maleńkich rejestratorów i akcesoriów pomocniczych. W ten sposób przeprowadza się tylko drobne nakłucia ciała. Nefrolog obserwuje przebieg operacji w znacznym przybliżeniu na wyświetlaczu , który znajduje się w pomieszczeniu, dzięki czemu ma możliwość precyzyjnie ekstyrpować zainfekowany narząd. Po wykonaniu laparoskopii pacjent może powrócić do swojego domu w ciągu nieco ponad tygodnia. Operacja polegająca na rozcięciu całych powłok brzusznych stosowana jest w specyficznych sytuacjach.