Czym zajmuje się urologia?

Urologia w Krakowie - poszerz swoją wiedzę!

U wielu pacjentów badanie u urologa wywołuje zakłopotanie. Schorzenia, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niesłychanie intymne, co powoduje, że osoby, które odnotowały u siebie alarmujące symptomy choroby, w szeregu przypadków wahają się przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może rodzić groźne następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Nie ignoruj tych symptomów! Zobacz, kiedy należy zapisać się na wizytę do urologa

Urologia zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein, czy produkcję i degradację hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować wiele różnorodnych objawów, które w szeregu przypadków są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, że same znikną. Na jakie wobec tego symptomy powinno się zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym umówieniem się na konsultację z urologiem? Będą to głównie wszystkie zmiany związane z moczem, czyli pojawienie się w nim krwi lub ropy, jego ciemniejsza barwa bądź spienienie, ale również przerywany strumień moczu, ból bądź pieczenie przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy są także mniej oczywiste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, opuchnięcie stóp i ból pleców lub podbrzusza. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym panowie winni udać się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z wywołaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie) czy gdy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu lub jądrach. Warto przy okazji zaznaczyć, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci często zapisują się do poradni urologa w celu wykonania biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji odnośnie wazektomii, a także leczenia stulejki, torbieli nerek bądź wodniaka jądra. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają również mnóstwo skomplikowanych zabiegów, takich jak laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty.

Nasza siedziba:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]