Choć zwykle kojarzony bywa z zabiegami, praca chirurga nie ogranicza się jedynie do tego. Medycy z tej dziedziny parają się bowiem także rozpoznaniem rozmaitych chorób układu trawiennego, pęcherza moczowego, a także jamy brzusznej, klatki piersiowej i głowy. Poza tym powinniśmy pamiętać, że istnieją specjalizacje chirurgiczne, powiązane z danym rejonem organizmu – a wśród nich chirurgia plastyczna czy neurochirurgia. Kiedy więc zgłosić się do chirurga? Jakiego lekarza wybrać przy danej chorobie?
Chirurg ogólny – ogól obowiązków
Chirurg ogólny skupia się przede wszystkim na chorobach brzucha – układu trawiennego lub moczowego. Do jego kompetencji włącza się także takie operacje jak spajanie kończyn, amputacja narządów czy trepanacja czaszki. Do chirurga ogólnego należy zwrócić się także, gdy podejrzewamy raka – to ten specjalista odpowiedzialny jest za rozpoznanie takich chorób. Do jego obowiązków należy też opieka nad pacjentem po niedawnych operacjach.
Którymi chorobami jeszcze para się chirurg?
Jak przed chwilą napisaliśmy, powstały też specjalizacje dla chirurgów. Do najszerzej znanych należą między innymi chirurgia naczyniowa, skupiająca się na terapii układu krwionośnego i kardiochirurgia, która zajmuje się chorobami serca. Inną specjalizacją jest chirurgia dziecięca – zabiegi najmłodszych pacjentów ma prawo przeprowadzić jedynie ten specjalista. Warto wspomnieć oprócz tego chirurgię estetyczną, szczękową lub proktologię skupiającą się na ostatnim fragmencie układu pokarmowego.