Chirurg – z jakimi chorobami się do niego udać?

Mimo że zazwyczaj utożsamiany jest z zabiegami, działalność chirurga nie ogranicza się wyłącznie do nich. Medycy tej specjalizacji zajmują się bowiem także diagnostyką wielu chorób przewodu trawiennego, pęcherza moczowego oraz jamy brzusznej, klatki piersiowej i głowy. Oprócz tego powinniśmy wspomnieć, iż istnieją specjalizacje chirurgiczne, powiązane z określonym fragmentem ciała – na przykład chirurgia plastyczna lub neurochirurgia. Kiedy więc poprosić o radę chirurga? Którego lekarza wybrać w danej chorobie?

Chirurg ogólny – jakie schorzenia leczy?

Chirurg ogólny koncentruje się zwłaszcza na schorzeniach brzucha – przewodu trawiennego i dróg moczowych. W zakres jego kompetencji zaliczają się także takie zabiegi jak nastawianie kończyn, usuwanie organów czy trepanacja czaszki. Do chirurga ogólnego powinniśmy zwrócić się również, kiedy podejrzewamy raka – to właśnie ten lekarz odpowiedzialny jest za rozpoznanie takich chorób. Do jego kompetencji zaliczana jest również opieka nad pacjentem po niedawnych operacjach.

Zadania dla chirurga

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, istnieją także specjalizacje dla chirurgów. Do najpopularniejszych zaliczają na przykład chirurgia naczyniowa, koncentrująca się na leczeniu układu żył i tętnic oraz kardiochirurgia, która opiekuje się chorymi na serce. Inną dziedziną jest chirurgia dziecięca – zabiegi dzieci ma prawo przeprowadzić wyłącznie ten specjalista. Warto wymienić również chirurgię plastyczną, twarzową oraz proktologię koncentrującą się na ostatnim odcinku układu trawiennego.