Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla większości pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentysta?

Do zabiegów często wykonywanych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek postępującej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, które kompletnie eliminują niemiłe doznania. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych leków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.