Badanie ERCP

ERCP to metoda, która pozwala na zbadanie jelit, trzustki i żołądka. Mimo, że pacjentom niekiedy jawi się jako bolesna, jej wykorzystanie daje szansę na wykrycie wiele chorób stosunkowo szybko i, dzięki temu, rozpocząć skuteczną kurację. O co konkretnie chodzi w ERCP? Kiedy musi być wykonane? Co oznacza dla pacjenta?

Na czym polega ERCP?

ERCP polega na wprowadzeniu do gardła chorego rurki z aparaturą pozwalającą na wykonanie badania wykazującego cechy wziernik i radioskopii. Ze względu na możliwe odruchy wymiotne, konieczne jest też przygotowanie przełyku.

Kiedy lekarz zaleci ERCP?

Medycy zwykle zlecają ERCP chorym skarżącym się na bóle brzucha albo nagłe schudnięcie. ERCP daje również szansę na potwierdzenie wyników innych badań krwi lub kału – zwłaszcza, kiedy podejrzewa się choroby trzustki, jelit oraz pozostałych części przewodu pokarmowego.

Co zrobić przed ERCP?

Zanim przeprowadzi się ERCP niezbędny będzie ścisły post trwający przynajmniej osiem godzin. Pacjenci przygotowujący się do opisywanego badania nie mogą również zażywać leków zmniejszających krzepliwość krwi. Medyk prowadzący zabieg powinien zostać poinformowany o naszych alergiach i trwających długo chorobach.

ERCP – co po zabiegu?

Pacjent po ERCP musi pozostać w szpitalu przynajmniej 120 minut – tyle bowiem działają leki przeciwbólowe. Jakiś czas po badaniu prawdopodobnie będzie również odczuwać ból w gardle. Mniej często występują natomiast powikłania, z których najczęstsze okazuje się zapalenie trzustki.