Są potrzebne jeśli musimy sprawdzić, czy określona osoba jest wstanie pracować jako kierowca widlaka lub innego pojazdu. Mimo, że wielu kandydatów się ich obawia, jeśli nie dręczą nas schorzenia psychiatryczne, ich przejście nie powinno sprawić nam większych trudności. Jak zatem wyglądają badania operatorów pojazdów? Na co należy się przygotować?
Badania operatorów – kwestionariusz
W pierwszej części testu kandydat wypełnia przygotowany przez psychologa kwestionariusz. Powinien w nim rozwiązać zadania dotyczące zachowania w rozmaitych, często trudnych przypadkach. Po przeczytaniu ankiety przyszłego kierowcy, prowadzący będzie miał możliwość określić, jak sprawnie radzi sobie ze stresem oraz ocenić jego sprawność intelektualną lub dojrzałość społeczną. Treść kwestionariuszy zależy od zawodu kandydata. Ta część badania operatorów często wywołuje duży niepokój, jednak jej przejście rzadko jest problemem.
Badania operatorów na aparatach
Następny etap badania operatorów odbywa się z wykorzystaniem specjalnie opracowanych aparatów. Poszczególne testy badają takie umiejętności jak refleks lub podejmowanie decyzji w przypadkowych przypadkach. Warto wiedzieć, że czasem ten element testów może nie być przeprowadzony. Tak będzie, jeśli ubiegający się o uprawnienia w rozmowie nie będzie krył nie najlepszego nastroju lub test udowodni, że przed odwiedzeniem przychodni wypił alkohol. Badanie może być wtedy przełożone albo – gdy przyczyną jest alkohol – nawet odwołane.
Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: 608 315 680
E-mail:
[email protected]