Badaj się regularnie – przyśpiesz diagnozę i leczenie raka piersi

Rak piersi jest nowotworem, którego ofiarą według ostatnich badań będzie w ciągu najbliższych lat co czternasta obecnie żyjąca Polka. Aż 1/4 kobiet, które kiedykolwiek zachorują na nowotwór, dowie się o tym, że ma raka piersi. Pomimo , iż w świadomości wielu ludzi jest to choroba postrzegana jako nieuleczalna, wykryta w odpowiedniej chwili nie wyklucza szansy na kompletne wyzdrowienie.

Wczesne wykrycie nowotworu – najważniejszy krok w leczeniu raka piersi

Najprostszą czynnością, którą należy wykonywać, aby należycie wcześnie wykryć raka, jest regularne badanie piersi, o którym nie powinna zapominać żadna dojrzała kobieta. Należy wiedzieć, iż aby guz urósł do wielkości 2 centymetrów, konieczny jest jego poprzedni rozwój przez okres mniej więcej 8 lat. W przypadku wykrycia podejrzanych zmian piersi, musimy niezwłocznie udać się do lekarza, który najprawdopodobniej zaleci badanie histopatologiczne. Dopiero dogłębnie analizując jego wynik można wystawić ostateczną diagnozę oraz wybrać odpowiedni sposób leczenia.

Leczenie raka piersi – najpopularniejsze metody działania

Obecnie w zwalczaniu nowotworu piersi najczęściej wykorzystuje się połączenie wszystkich możliwych sposobów. Do podstawowych zalicza się leczenie chirurgiczne, w którego zakres wchodzą na przykład amputacje, oraz operacje zachowawcze. Dla najskuteczniejszego efektu stosuje się również leczenie uzupełniające, w którego skład wchodzą radioterapia, chemioterapia, czy też hormonoterapia.