Alkoholizm

Różnica między kontrolowanym piciem alkoholu, a bardzo okazuje się bardzo płynna. Alkoholik może być zdania, że jego picie jest pod kontrolą, jednak lekarz stwierdzi, że to już nałóg. Jak zatem zdiagnozować alkoholizm i co zrobić, by pomóc nadużywającemu procentów człowiekowi?

Często pije? To już alkoholizm

W przypadku zdiagnozowania nałogu alkoholowego nie ma znaczenia ilość pitych trunków. Liczy się natomiast to, jak często dana osoba sięga po kieliszek – jeśli zdarza się to w stałych odstępach, odbierz to jako ważne ostrzeżenie.

Alkoholizm w różnych fazach

Alkoholizm zaczyna się niepozornie – chory dostrzega, że alkohol jest sposobem na zapomnienie kłopotów, a ilość pitych trunków zaczyna rosnąć. Kolejną fazę zdiagnozujesz, gdy chory zacznie zapominać, co robił po wypiciu. Trzecia i czwarta faza to zaś utrata świadomości picia oraz wielotygodniowe ciągi.

Oznaki alkoholizmu

Alkoholizm możesz zauważyć tak w zwyczajach uzależnionego, jak i jego stanie fizycznym. Reaguj gdy dostrzeżesz, że twój bliski nie wykazuje już zainteresowania swoimi hobby lub obsesyjnie szuka okazji do sięgnięcia po kieliszek. Nie wróżą dobrze także worki pod oczami, drgawki oraz chudnięcie.

Alkoholizm można pokonać

Najskuteczniejszą metodą okaże się terapia z udziałem innych uzależnionych. Często korzysta się także z odpowiednich medykamentów, sukces zależy jednak od woli uzależnionego. Alkoholizm jest nieuleczalnym schorzeniem – ze względu na to warto uświadomić sobie, jak ważne jest to, by już nigdy nie sięgnął po kieliszek.