W przestrzeni miejskiej stosowane są kolorowe asfalty – jako tworzywa polepszające jakość ruchu ulicznego oraz mające role wizualne. Przekonajmy się, w jakich miejscach się je stosuje i z jakich substancji są wykonane.
W jakich miejscach kładzie się kolorowe asfalty
Perspektywy zastosowania wielobarwnej nawierzchni drogowej są nieograniczone. Zwykle kolorowe asfalty używane są do wyznaczania linii komunikacyjnych i w celu usprawienia bezpieczeństwa uczestników ruchu. Zauważymy je na chodnikach, drogach ratowniczych, ścieżkach rowerowych czy skrzyżowaniach. Zwiększają one widoczność poszczególnych arterii, separują drogi ratownicze, pasy postojowe, a także przestrzeń dla straży pożarnej. Dzięki ich zastosowaniu wymiernie zmniejszają się statystyki wypadków komunikacyjnych z udziałem uczestników ruchu. Zwiększa się też estetyka ulicy, niewątpliwie żywe odcienie prezentują się weselej niż standardowe szarości, które najczęściej można spotkać na ulicach.
Z czego wykonuje się kolorowe asfalty
Sprawdźmy zatem z jakich substancji chemicznych produkuje się kolorowe asfalty. Najczęściej są to tzw. lepiszcza, przezroczyste, z których błyskawicznie można uzyskać interesujące efekty, dodając np. barwniki syntetyczne i inne elementy. Nawierzchnia jest wytrzymała na szkodliwe czynniki zewnętrzne i doskonale realizuje swoją rolę, a przyczynia się do tego metodologia wytwarzania i zawartość mieszanki. Kolorowych asfaltów nie zrujnuje ich dynamiczna eksploatacja (np. jazda jednośladami czy ruch samochodów), ani aura, objawiająca się mocnymi opadami, niską temperaturą oraz oddziaływaniem słonecznym.