W jakich sytuacjach szalunki są niezbędne?

Szalunki to nic innego, jak forma o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków robi się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna odznaczającego się gorszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje oczekiwaną formę. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Z pomocą szalunków można również efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio stężeje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zastygnie. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonywane są między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Cechują się jak widać naprawdę szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich użycia nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są także profesjonalne dźwigary i podpory. Często zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w dźwigary, mocowania oraz sklejkę.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]