Układ sterowania CNC – niezbędny przy obróbce skrawaniem

Programowanie CNC zdecydowanie ułatwiło obróbkę skrawaniem. Dzięki opisywanej technologii możliwe stało się szybkie i precyzyjne przygotowanie wielu elementów przy wykorzystaniu maszyn takich jak tokarki czy frezarki. Dla nas najistotniejsze jest jednak to, że razem z wprowadzeniem CNC wiele elementów wykonanych ze stali stało się mniej kosztowne – obniżyły się bowiem ceny produkcji. Dzisiejsze CNC używa różnych rodzajów urządzeń, dzięki którym osiągalne jest wykonanie dowolnych kształtów. Co ważne, obrabiarki CNC są wykorzystywane do cięcia różnych materiałów – również tych wyjątkowo twardych. Jakie jednak maszyny najczęściej stosują specjaliści CNC? Co najbardziej wpływa na pracę maszyn CNC?

Do czego służy układ sterowania CNC?

Najczęściej spotykanym typem maszyn CNC są frezarki czyli obrabiarki skrawające, które pozwalają na cięcie metalowych detali we wszystkie kształty. Poza tym często wykorzystywane są również tokarki (maszyny ścierające) umożliwiające wyprodukowanie wszelkiego typu walców i prętów. Przy zaawansowanych elementach wykorzystywane są także elektrodrążarki, które dzięki użyciu erozji elektrycznej umożliwiają między innymi produkcję szablonów oraz form.

Co jest najistotniejsze przy wyborze układu sterowania CNC??

Na jakość działania obrabiarek wpływa przede wszystkim to, który system sterowania CNC jest w nich zamontowany. Wyszukując firmę, która zaprogramuje na nasze potrzeby obrabiarkę, należy zatem sprawdzić, co sądzą o jej pomocy dotychczasowi klienci. Naprawdę istotne okazuje się też to, jak przebiega kooperacja z wykonawcą układu – pamiętajmy bowiem, iż musi on być całkowicie dopasowany do potrzeb naszego zakładu. Najlepszym wyjściem okaże się również współpraca z firmą proponującą nabycie licencji dopiero po sprawdzeniu opracowanego programu oraz wprowadzeniu do niego możliwych poprawek.