Tarcica – do jakich celów jest wykorzystywana?

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, znajduje bardzo szerokie zastosowanie głównie w przemyśle budowlanym, a ponadto w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej stosowania mocno wpływa fakt, iż produkt ten dostępny jest w wielu rodzajach, które określane są przez gabaryty wyrobu.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, sucha i mokra

Zakłady drzewne proponują swym klientom rozmaite typy tego wyrobu. Przede wszystkim zakupić można tarcicę suchą oraz mokrą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia uprzednio przetartego za pomocą pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co określa się w procentach, ale też odpowiednich właściwości, jakie determinuje poziom wilgotności. Tarcica mokra natomiast nie jest poddawana suszeniu. Tarcicę dzieli się też na nieobrzynaną i obrzynaną. Jak łatwo można się domyślić, ten pierwszy typ to tarcica poddana specjalnej obróbce mechanicznej, w wyniku której wszystkie jej powierzchnie są wygładzone. Tarcica nieobrzynana posiada natomiast obrobione tylko dwie powierzchnie równoległe. Co więcej istnieje możliwość produkowania tarcicy w różnych wymiarach. Z podstawowej postaci tarcicy powstają między innymi deski, belki, łaty, listwy i bale.

Tarcica – do czego jest wykorzystywana?

Dobrej jakości tarcica, wykonana z dobrego gatunkowo materiału i poddana specjalnej obróbce, znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne są wysokie walory wizualne i znakomite parametry techniczne. Natomiast tarcica gorzej jakości używana jest przede wszystkim do produkcji papieru, a także w przemyśle budowlanym, najczęściej do wytwarzania konstrukcji obiektów i więźb dachowych.