Sposoby fugowania klinkieru

Klinkier cieszy się ogromną popularnością wśród deweloperów. Duże zainteresowanie tym surowce nie powinno oczywiście zaskakiwać. Klinkier wszak świetnie wygląda, a metoda jego wytwarzania powoduje, że nie straszne są mu wilgoć, pleśnie lub uszkodzenia mechaniczne. Aby jednak ściana zewnętrzna z tego materiału wytrzymała bardzo długo, musimy odpowiednio ją założyć. Powodem największych problemów okazuje się zwykle fugowanie klinkieru – warto zatem napisać, jak zrobić to bezbłędnie.

Do fugowania klinkieru wykorzystaj dobrą fugę

Cegły klinkierowe potrzebują zazwyczaj solidniejszego spoiwa niż pozostałe wyroby ceramiczne. Z tej przyczyny wybierając na wykonaną z nich elewację, warto zawczasu kupić właściwą fugę. Aby fugowanie klinkieru przyniosło spodziewane efekty, należy sięgnąć po fugę dedykowaną tylko do klinkieru. Wyroby tego typu na pewno kupimy w sklepach budowlanych, a różnorodność cen sprawia, że na pewno znajdziemy spoinę, która spełni nasze potrzeby i nie będzie dużym wysiłkiem dla naszego budżetu.

Fugowanie klinkieru – jak to zrobić?

Należy w szczególności wiedzieć, że usunięcie starej spoiny z powierzchni płytek klinkierowych jest dużo cięższe niż w przypadku pozostałych surowców. Z tego też powodu podczas fugowania klinkieru nie możemy zapominać o fudze wyciskanej poza szczeliny – trzeba szybko ją zeskrobać. Niezwykle ważną kwestią jest również wcześniejsze przygotowanie muru – nawet nieznaczne zanieczyszczenia potrafią bowiem mieć wpływ na trzymanie się cegły.