Spawanie światłowodu i wykonanie pomiaru optycznego

Światłowody, czyli włókna szklane przewodzące światło, wykorzystuje się w wielu branżach, np. do przesyłania danych. Dzięki nim możemy cieszyć się szerokopasmowym internetem. Jak wykonuje się usługę spawania światłowodów i z jakiego powodu jest to tak ważne?

Spawanie światłowodu – nowoczesne metody

Spawanie światłowodów można wykonywać na 2 sposoby. Pierwszy z nich to spawanie tzw. mechaniczne, które używane jest w przypadku krótkich przewodów. Z kolei bardziej stabilnym rodzajem połączenia jest zespojenie światłowodu łukiem elektrycznym. Wykorzystywane do tego celu spawarki światłowodowe stapiają zakończenia włókna oraz scalają je ze sobą. Żeby połączenie było zabezpieczone przewód montuje w mufie. Jednocześnie bardzo istotne jest dokładne sprawdzenie poprawności wykonania każdego spawu. W tym celu wykonuje się profesjonalny pomiar optyczny. Jego zadaniem jest weryfikacja parametrów sieci, określenie czy ma prawidłową przepustowość.

Spawanie światłowodów – sprawdź tłumienność spojeń

Pomiar optyczny sprawdza reflektancję złączek, dzięki niemu można też wyszukać konkretne źródło awarii połączenia. Pomiar pokazuje również rozkład tłumienia wzdłuż kabla (na wyświetlaczu lub w formie dokumentu). Właściwe spojenie światłowodów jest bardzo istotne i chroni przed utratą sygnału. Spawanie światłowodów wykonuje się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz, w nowych lub już funkcjonujących sieciach światłowodów. Wykonanie usługi najlepiej powierzyć doświadczonym firmom specjalizującym się w sieciach teletechnicznych. Tylko wówczas zyskamy pewność, że sieć jest zespojona poprawnie. W Małopolsce działa dużo podmiotów zajmujących się spawaniem światłowodów.