Salon – deski podłogowe

Coraz częściej stawiamy się na powrót do drewnianych podłóg. Mimo, że okazują się dużo droższe od paneli, sprawdzą się od nich lepiej pod względem odporność, a według wielu osób, także estetycznie. Należy więc powiedzieć pokrótce o tym, jak wybierać deski podłogowe. Jakie powinny mieć wymiary? Na jakie drewno warto postawić?

Deski podłogowe – jak długie?

Deski podłogowe muszą mierzyć od zaledwie jednej trzeciej aż do 2,5 metra, a ich szerokość waha się od 7 do 18 centymetrów. Jeszcze kilka lat temu wytwórcy mieli w katalogach zwłaszcza deski o grubości 2 centymetrów, ale w ostatnim okresie w sklepach pojawiło się mnóstwo desek o nieco odmiennej grubości – już od półtora cm.

Najlepsza forma desek podłogowych

Z oczywistych względów, najprościej kupić deski podłużne, ale wytwórcy odpowiadają również na potrzeby osób lubiących odmienne pomysły. Produkowane są deski podłogowe o kształcie wielokąta, a na specjalne zamówienie – również nieregularne.

Deski podłogowe – wykończone czy nie?

Wykończone deski podłogowe to pomysł najlepszy dla klientów, które cenią sobie przede wszystkim wygodę. Jeśli jednak od podłogi wymagamy czegoś innego, powinniśmy sięgnąć po deski niewykończone, możemy je bowiem obrobić tak, jak tego chcemy.

Deski podłogowe – z jakiego materiału?

Wśród krajowych gatunków egzamin zdadzą dąb oraz buk, które świetnie znoszą duży nacisk. Kiedy jednak zależy nam na naprawdę wytrzymałej posadzce, warto sięgnąć po deski podłogowe wykonane z drewna egzotycznego, znanego ze swojej dużej twardości.