Rusztowania w budownictwie i nie tylko

Rusztowania to kluczowe części wyposażenia ekip remontowych. Pozwalają na łatwe dojście do najwyżej ulokowanych pięter budynków, nie stwarzając przy tym niebezpieczeństwa dla pracujących na wysokości ludzi. Dzięki nim renowacje wiekowych kościołów, domów wielorodzinnych oraz wieżowców są znacznie prostsze niż dawniej. Rusztowania są również wykorzystywane przez ekipy zajmujące się myciem okien czy konserwacją linii wysokiego napięcia. Spotykane są poza tym w przemyśle chemicznym. Obok rusztowań warszawskich stosowane są również modele przesuwane – niezbędne szczególnie przy robotach obejmujących duże budynki.

Z czego produkuje się rusztowania?

Dawniej rusztowania wykonywane były zwłaszcza z drewna. Takie konstrukcje były co prawna nieciężkie, ale niezbyt solidne, a to powodowało, że przy skończonym projekcie konieczne były co najmniej drobne poprawki. Do teraz w Azji rusztowania wykonuje się z pni bambusa. Obecnie najchętniej wykorzystywanym typem rusztowań okazują się te zrobione ze stali, która jest surowcem solidnym, a przy tym dość łatwym w przenoszeniu. Jeszcze lżejsze okazuje się aluminium, które wykorzystuje się w szczególności do robienia rusztowań jezdnych, gdyż powinny być jak najlżejsze.

O czym nie zapominać przy wypożyczeniu rusztowań?

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających na rusztowaniach, bardzo ważne jest to, od kogo je wynajmiemy. Powinniśmy stawiać zwłaszcza na ekipy ze świetną opinią i polecane przez innych klientów. Dowiedzmy się również, czy konkretna firma proponuje poza tym montaż oraz rozłożenie rusztowań – będzie to wszak zlecenie, do którego niezbędne są odpowiednie kwalifikacje, a należy pamiętać, iż w dużym stopniu wpływa to na ochronę przebywających na wysokości pracowników. Koszty wynajmu rusztowań są naprawdę różne i biorą się z okresu ich udostępnienia, wielkości konstrukcji oraz innych czynników.