Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Chcesz nabyć szalunki Kielce? Odwiedź ten adres

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Najczęściej używa się ich podczas wylewania murów z betonu – wówczas są one niezbędne do tego, żeby należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się również podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie prześwitów na bramy, okna oraz drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki z drewna, sklejki lub metalu

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ lub desek drewnianych, która po rozmontowaniu może zostać wykorzystywana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak pracochłonna – wielu inwestorów i wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się z metalu, drewna lub sklejki, jak również zestawiać dwa a nawet trzy materiały. Z reguły jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę spajają głowice ze stali bądź aluminium, narożniki, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Podmioty często zajmujące się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt oraz brygad, które świadczą inne usługi. Zakup wszelkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku byłby całkowicie nieopłacalny . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]