Ręcznie formowane cegły klinkierowe

Cegła to jeden z najlepszych surowców w budownictwie. O jej zaletach niektórzy potrafią mówić naprawdę długo – jest dość mało kosztowna, nadzwyczaj wytrzymała oraz zapewnia dobrą izolację termiczną. Większość aktualnie wytwarzanych cegieł jest produkowanych metodami przemysłowymi. Znacząco obniża to ich koszty, lecz skutkuje to również tym, iż każda sztuka wygląda identycznie. To z kolei nie zawsze podoba się miłośnikom oryginalnych rozwiązań – nic więc zaskakującego, iż ostatnio zwiększa się zainteresowanie cegłami ręcznie formowanymi.

Estetyczna cegła ręcznie formowana

Przyczyną, dla której cegła ręcznie formowana jest tak często wybierana okazuje się przede wszystkim estetyka. Dzięki temu, iż każda cegła została wytworzona przez człowieka, każda prezentuje się całkowicie inaczej, co docenią ci, którym na sercu leży oryginalność. Cegły ręcznie formowane są często produkowane z gliny lessowej, którą charakteryzuje ładniejszy kolor niż w przypadku gliny iłowej – od czerwieni aż po pomarańcz.

Inne silne strony cegły ręcznie formowanej

Cegła ręcznie formowana okazuje się poza tym naprawdę odporna – pod tym względem wypada korzystniej niż przemysłowo wytwarzane cegły niższej jakości. Lepiej także izoluje wnętrze mieszkaniu, zapewniając komfort termiczny latem i zimą. Cegła ręcznie formowana to też doskonałe wyjście wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgotność – jest to materiał nadzwyczaj chłonny, więc potrafi pobrać aż 10 procent wody z pomieszczenia. Na koniec warto wspomnieć, iż cegła ręcznie formowana nie jest dużo kosztowniejsza od cegieł wytwarzanych przemysłowo.