Projektowanie domów góralskich

więcej o domach góralskich »

Z początku wznoszone były jedynie na Podhalu, dziś natomiast inspiracje stylem zakopiańskim zauważyć można również w pozostałych regionach Polski. Domy góralskie, wbrew swojemu określeniu, powstają nawet poza Małopolską, a zainteresowanie nimi zwiększa się każdego roku. Czym należy to tłumaczyć? Czym charakteryzują się domy góralskie?

Domy góralskie – długa tradycja

Choć budowane były już od wieków, w zbiorowej świadomości architektura zakopiańska zaistniała za sprawą Stanisława Witkiewicza – wzięte stąd inspiracje zostały przez niego wykorzystane do opracowania nowego, oryginalnego stylu. Po latach taki styl zdobył uznanie poza Zakopanem, jednak nadal jest powszechnie wiąże się z tym regionem.

Z jakich materiałów buduje się domy góralskie?

Kluczowym budulcem, z którego powstają domy góralskie jest bez wątpienia drewno. Początkowo wykorzystywano tylko drzewa rosnące w na Podhalu, jednak później budowniczy zaczęli także wykorzystywać drewno importowane, bowiem lepiej znosi upały czy mrozy oraz wilgoć.

Domy góralskie – cechy

Domy góralskie najłatwiej poznać można po charakterystycznych, stromych dachach i wykonanych z kamienia fundamentach. Domy góralskie nie sposób byłoby również wyobrazić sobie bez werand i wszechobecnych elementów ozdobnych, będących nierzadko efektem starań najbardziej uznanych snycerzy.

Mocne strony domów góralskich

Są popularne przede wszystkim ze względu na swój niezwykły styl, jednak ich mocne strony tu się nie kończą. Warto dodać, że wznoszone w w największym stopniu z drewna, generują bardzo korzystną atmosferę, a użyte w nich materiały są całkowicie bezpieczne dla środowiska.

Nasza siedziba:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392

Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail: [email protected]