Fundamenty to niewątpliwie kluczowe części budynku. W przypadku zniszczenia staną się zagrożeniem dla całego domu. Szczególnym zagrożeniem dla fundamentów jest woda, gdyż może szybko je uszkodzić, zaś skutki tego będą odczuwalne dla każdego z lokatorów. Chcąc temu zapobiec powinniśmy już podczas projektowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki temu w przyszłości nie będą potrzebne kosztowne i bardzo złożone prace naprawcze. Rezultaty zawilgocenia ścian będą szczególnie zauważalne na najniższych kondygnacjach budynku. Jak wiec je odróżnić? Jakie metody umożliwią ich uniknięcie?
Przed czym chroni izolacja fundamentów?
Jak już napisaliśmy, zawilgocenie może być naprawdę niebezpieczne dla domu. Kiedy woda podniesie się do ścian, pierwszym objawem jest łuszczenie tynku, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Naprawdę prędko bowiem ściany zaczynają toczyć pleśni oraz glony, zaś te mogą okazać się bezpośrednim zagrożeniem dla życia lokatorów domu. Naprawdę niebezpieczne będą dla osób z uczuleniami oraz chorobami systemu immunologicznego, u których czasem owocują także zgonem. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed niszczycielskim wpływem wody. Jakie techniki to umożliwiają?
Techniki izolacji fundamentów
Odróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – w poziomie oraz w pionie. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci i niszczeniem ścian. Ostatnia natomiast zabezpiecza budynek przed deszczem i wodą gruntową. Zależnie od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia wykorzystywana jest przede wszystkim na obszarach, gdzie nierzadko obserwuje się powodzie. Ważne jest również to, które surowce będą zastosowane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie warto sięgać po produkty uznanych producentów.