Dom tańszy w utrzymaniu, czyli projekty domów energooszczędnych

Projekty domów energooszczędnych. Zajrzyj na http://barteksitarski.pl/projekty.html, aby skorzystać z doświadczenia profesjonalistów

Od kilkunastu lat coraz więcej uwagi poświęca się oszczędzaniu energii. Świetnie wiemy już, że mnóstwo źródeł energii jest zalicza się do nieodnawialnych, co nakłada na nas obowiązek ograniczenia ich zużycia. Z kolei zmniejszone zużycie energii w każdej sytuacji oznacza mniejsze rachunki. Właśnie z tego powodu powstała idea domów energooszczędnych, które aktualnie cieszą się wielką popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy nieruchomość uznać można za energooszczędną?

Najbardziej istotną cechą w przypadku domów energooszczędnych jest wielkość – im dom mniejszy, tym mniejsze będą straty ciepła. Z jakiego powodu tak jest? Jest to efekt powierzchni przegród, przez które ciepło musi się przedostać. Jeżeli zależy nam na tym, by koszty ogrzewania nie przyprawiały nas o ból głowy, koniecznie należy wybudować dom o niewielkiej powierzchni. Nie należy jednak zapominać, że powierzchnia przegród uzależniona jest też od tego, jaki kształt ma bryła domu. I tutaj zasada jest banalnie prosta – im bardziej zwarty kształt ma bryła domu, tym bardziej jest on energooszczędny. Wpływ na straty ciepła mają również okna. W domach określanych jako energooszczędne nie należy stosować ogromnych tafli, które sięgają od podłogi aż do samego sufitu. Okna są wszak w każdym przypadku potencjalnymi miejscami, przez które ciepło może przedostawać się na zewnątrz. Takie wielkie okna można wykorzystywać jedynie od południowej strony, która jest silnie nasłoneczniona. Niedopuszczalne jest w domach energooszczędnych umieszczanie bardzo dużych okien od północnej strony. Osoby, które nie zamierzają jednak rezygnować z wielkopowierzchniowych okien, powinny postawić na te, których średni parametr przenikania ciepła ma dużo niższą wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy drewniane gwarantują ograniczone zużycie energii?

Domy drewniane również mogą być domami zaliczanymi do domów energooszczędnych. Wszystko zależy wszak od omówionych wcześniej elementów. Decydując się na właściwy rozmiar, zwartą bryłę budynku i prawidłowo dobrane okna, można być pewnym, że straty ciepła nie będą zbyt duże.

Nasza siedziba:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]