Co warto wiedzieć o cegle retro?

Budynki wznoszone przed stu laty mają niepowtarzalny czar. Jest on skutkiem po pierwsze powagi, którą zdobywają z biegiem czasu, ale też stylu oraz materiałów użytych do ich budowy. W tamtych latach szczególnym uznaniem architektów cieszyła się niewątpliwie czerwona cegła, a ta także dziś uchodzi za materiał, który dodaje obiektowi niecodziennego stylu. Jednak mimo że w sklepach dostępne są rozmaite typy cegły w tej barwie, nie każda zdaje egzamin wtedy, gdy zależy nam na atmosferze w stylu tamtych lat. Szczególnie warto wybrać wówczas cegłę retro. Jak jednak jest ona wytwarzana? W jakich sytuacjach powinniśmy po nią sięgnąć?

Produkcja płytki retro

Cegła retro bywa produkowana rozmaitymi metodami. Podstawowe modele to produkowane współcześnie płytki, które są później wystylizowane. Pamiętajmy jednak, iż takie cegły na pewno nie będą wyglądać dokładnie tak, jak w wiekowych obiektach. Jeśli więc istotny jest dla nas odpowiedni rezultat, wybierzmy płytkę retro produkowaną z materiału pozyskiwanego z likwidowanych, wiekowych budynków. Jest ona szlifowana, a następnie zabezpieczana przed wilgocią, dzięki czemu doskonale wygląda, a jednocześnie jest równie odporna jak współczesne materiały. W sklepach znajdziemy najróżniejsze typy płytki retro, wśród których z pewnością dobierzemy te, które będą komponowały się ze stylem konkretnego obiektu.

Płytka retro – w jakich wnętrzach najlepiej się sprawdzi?

Jak łatwo stwierdzić, cegła retro nie może być wykorzystywana jako podstawowy materiał. Świetnie zdaje egzamin natomiast jako surowiec ozdobny, jaki dodaje pomieszczeniu pożądanego stylu. Właśnie z tego powodu nierzadko są stosowane w loftach – mieszkaniach zaaranżowanych w obiektach używanych niegdyś przez zakłady przetwórcze. Płytka retro sprawdzi się oczywiście także w pozostałych budynkach, świetnie prezentując się zarówno w kuchni, jak i salonie czy korytarzu.