Bezpieczna inwestycja? Tylko z badaniami geotechnicznymi

Badania geotechniczne okazują się niezastąpione w czasie planowania wnoszenia obiektu. Dzięki danym, jakie za ich pomocą uzyskamy, zazwyczaj jesteśmy w stanie ustrzec się wielu problemów. Jakich? Przede wszystkim tych, które wynikają z obecności wilgoci w gruncie. Badania geotechniczne mówią nam, czy w gruncie na konkretnym obszarze znajdują się wody gruntowe – bardzo utrudniają one wykonanie piwnicy, zatem takie badanie umożliwi wycofanie się z tego rozwiązania i oszczędzenie dużych kwot. Badania geotechniczne powiedzą nam też, czy powinniśmy postarać się o skuteczne odwodnienie, aby ustrzec się problemów wiążących się z niewsiąkaniem wody w wyniku braku przepuszczalności gleby.

Znaczenie badań geotechnicznych

Badania geotechniczne polegają na zaczerpnięciu próbek gruntu z różnych miejsc. Można pobrać je zarówno ręcznie, jak i za pomocą odwiertów. Ta druga metoda wykorzystywana bywa w szczególności wtedy, kiedy następuje konieczność pobrania fragmentów ze znacznych głębokości lub przy ziemi o wysokiej twardości. Warto wiedzieć, że im większa jest ilość otworów, tym bardziej miarodajne rezultaty przyniosą badania geologiczne. Po uzyskaniu próbek powinny one być dostarczone do dalszych badań, gdzie geolog przebada je pod kątem obecności wody, jak również innych związków oraz metali.

Komu zlecić badania geotechniczne?

Jak wiemy, rezultaty badań geotechnicznych są naprawdę ważne – rzutują na bezpieczeństwo budowy oraz wysokość wiążących się z nią kosztów. Należy więc zlecić ich wykonanie sprawdzonemu geologowi. Jak jednak go znaleźć? Trafionym wyjściem okaże się zlecenie badań geotechnicznych geologowi posiadającemu właściwe uprawnienia – zapewniają one, iż wyniki badań geotechnicznych okażą się miarodajne, zaś my dzięki nim bez obaw będziemy mogli rozpocząć budowę i ustrzec się niepotrzebnych wydatków.