ABC usług geologicznych

Budowa domu to trudne wyzwanie. Problemy pojawiają się już na etapie przygotowania inwestycji. Poza sprawami formalnymi, musimy także pamiętać o sprawdzeniu gleby w miejscu, w którym planujemy wznieść dom. Naprawdę istotne są między innymi poziom wody w gruncie, skład gleby oraz jej twardość. Jak dowiedzieć się, czy grunt umożliwia wzniesienie domu, czy też konieczne będą dodatkowe działania? Należy zlecić to geologowi, który po przeprowadzeniu odpowiednich ekspertyz określi bezpieczeństwo konkretnej inwestycji. Jak więc to wykona? Jak wyszukać fachowca, który zaproponuje usługi geologiczne najwyższej klasy?

Na czym polegają usługi geologiczne?

Pierwszym etapem w przypadku usług geologicznych jest przeprowadzenie nawiertów. Pozwala to na pobranie próbek ziemi i wód znajdujących się pod ziemią i ich późniejsze przebadanie w odpowiednich warunkach. Rezultaty takich badań dużo mówią na temat tego, czy ziemia umożliwia wzniesienie domu, czy z kolei trzeba przeprowadzić któreś prace. O tym, jak skonstruowana jest ziemia na terenie powiedzą też wyniki sondowania statycznego oraz dynamicznego, czyli ekspertyz przeprowadzanych z użyciem fachowego wyposażenia. Wszystkie rezultaty powinny znaleźć się w sporządzonej następnie ekspertyzie.

Usługi geologiczne – kto przeprowadzi?

Powinniśmy jednak wiedzieć, że takie ekspertyzy powinny być przeprowadzone jedynie przez specjalistę mającego właściwe uprawnienia. By je otrzymać i móc świadczyć usługi geologiczne, należy ukończyć studia wyższe, co oznacza, że korzystając z usług geologa zyskujemy gwarancję, że usługi geologiczne dadzą odpowiednie rezultaty. Jeżeli oprócz tego istotna będzie dla nas także profesjonalna obsługa i krótkie terminy, warto poprosić o poradę znajomych, którzy wcześniej zamawiali usługi geologiczne czy wyszukać opinie poprzednich klientów na forach.