Oświetlenie awaryjne – o czym pamiętać

Podczas katastrofy zazwyczaj awarii ulega sieć energetyczna – a właśnie zwłaszcza wtedy jest niezbędna. Bez oświetlenia awaryjnego ewakuacja zagrożonych z budynku potrafi zatem sprawić niemałe problemy, szczególnie jeśli drogi ewakuacyjne przebiegają pomieszczeniami pozbawionymi dostępu światła słonecznego. Z tego powodu bardzo istotne jest to, żeby wszystkie budynki publiczne posiadały oświetlenie awaryjne. Jest to poza tym wymagane przez odpowiednie przepisy, zaś jego nieobecność może sprawić trudności z odbiorem obiektu. Gdzie konkretnie powinno się znaleźć oświetlenie awaryjne? Jakiego rodzaju produkty wchodzą do tej kategorii?

Rodzaje oświetlenia awaryjnego

Najistotniejszym elementem oświetlenia awaryjnego są, jak nietrudno stwierdzić, świetlówki. Pamiętajmy jednak, iż powinny one być dostosowane do wnętrza, w którym są założone – oświetlenie awaryjne dla dróg do ewakuacji jest trochę inne niż te zakładane w ogólnodostępnych wnętrzach. Ustawy wymuszają także użycie odpowiednich, świecących tablic, zawiadamiających o kierunku ewakuacji. Tak pierwsze, jak i drugie powinny posiadać akumulator działający bez dostępu do linii energetycznej.

W jakich miejscach musi być zamontowane oświetlenie awaryjne?

Ustawa nie wymaga, żeby oświetlenie awaryjne było zakładane w zwykłych mieszkaniach. Jego użycie będzie zaś niezbędne w różnego typu obiektach użyteczności publicznych. Powinno znaleźć się na przykład w przedsiębiorstwach, teatrach lub placówkach oświatowych. Ustawa poza tym wymaga, by oświetlenie awaryjne spełniało obowiązujące standardy.