Moduły awaryjne – co warto o tym wiedzieć?

Podczas pożaru czy innych wypadków w budynku linia energetyczna prawdopodobnie będzie zepsuta. Tymczasem właśnie ona jest wtedy najbardziej potrzebna – bez niej oświetlenie dróg ewakuacyjnych okaże się wszak niewykonalne. Energia elektryczna potrzebna okaże się również do podświetlenia piktogramów informacyjnych czy systemu nagłośnieniowego, a wspomniane detale znacznie ułatwiają ewakuację. Czy dostępne są więc technologie, które pozwolą korzystać z nich nawet wtedy, gdy prąd nie będzie działać? Rzecz jasna tak – pomocne będą wówczas moduły awaryjne.

Konstrukcja modułów awaryjnych

Jak już napisaliśmy, moduły awaryjne umożliwiają oświetlenie klatek schodowych nawet wtedy, jeśli dostawy energii elektrycznej będą przerwane. Jest to możliwe dzięki wbudowanym bateriom, które w na co dzień pobierają prąd i go przechowują. W razie przerwania dostaw energii, moduły awaryjne wykorzystują prąd zgromadzony w bateriach, dzięki czemu świetlówki świecą nawet, jeśli prąd nie działa.

Moduły awaryjne a prawo

Użycie modułów awaryjnych jest określone w prawie ppoż. Z uwagi na to, że w czasie ewakuacji budynku spełniają naprawdę ważną funkcję, powinny posiadać parametry opisane w ustawie. Znalezienie właściwych produktów nie sprawi jednak żadnych problemów, bo normy spełniają niemal wszystkie dostępne produkty. Istotne jest także to, by rozmieścić je wszędzie, gdzie jest to potrzebne – oczywiście zgodnie z aktualnymi normami.